Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Zbiory zbóż mogą być rekordowe, w przyszłym - jest szansa na kolejny wzrost

 • Autor: FAMMU/FAPA
 • Data: 11-01-2012, 16:12
Pierwsze prognozy tegorocznych zbiorów zbóż w Unii i na świecie są optymistyczne. Wszystkie wiodące ośrodki analityczne, jak: FAO, USDA, IGC, szacują zbiory zbóż w sezonie 2011/2012 na bardzo wysokim, wręcz rekordowym poziomie - informuje FAMMU/FAPA.
Zbiory zbóż mogą być rekordowe, w przyszłym - jest szansa na kolejny wzrost
W 2011 r. rynki surowców rolnych, w tym zbóż, mają dość duży potencjał spadkowy

Poza tym, wysoki poziom cen powinien zachęcić producentów do zwiększania areału upraw zbożowych, co przy założeniu sprzyjających warunków pogodowych daje nadzieję na wzrost zbiorów zbóż w przyszłym sezonie.

Jak przypomina zespół FAMMU/FAPA, koniec roku nie przyniósł definitywnych rozstrzygnięć w kwestii narastającego kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. W ostatnich dniach grudnia ub.r. złoty dzięki interwencji Banku Centralnego umocnił się w stosunku do euro i do dolara, co oddaliło niebezpieczeństwo przekroczenia 55 proc. progu zadłużeniowego.

- Ostatni kwartał był jednak okresem mocnej deprecjacji polskiej waluty i to pomimo kilkakrotnych interwencji przede wszystkim ze strony NBP. Złoty osłabiał się zarówno w stosunku do euro, jak i do dolara amerykańskiego. Deprecjacja złotówki była w tym okresie silnie związana z rozwojem sytuacji w strefie euro, z narastającymi problemami kolejnych unijnych krajów (Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Węgry), obniżeniem ratingu dla Węgier i Portugalii, trudnościami w wypracowywaniu rozwiązań ratujących kraje strefy (pożyczka dla MFW) - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Ich zdaniem, słaby złoty wpływał jednak korzystnie na polski eksport.

- Bieżący rok będzie jednak kolejnym rokiem kryzysu dla Unii, którego siły i skutków nikt nie jest w stanie jak na razie przewidzieć. Ewentualne zawirowania na giełdach będą prawdopodobnie znajdować odzwierciedlenie w ruchach cen także w kontraktach zbożowych. Według przewidywań agencji Bloomberg, w 2011 r. rynki surowców rolnych, w tym zbóż, mają dość duży potencjał spadkowy, w związku z przewidywaną niewielką nadprodukcją - ocenia zespół FAMMU/FAPA.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zosia 2012-01-11 22:47:53

  Uwaga na \"firmę\" AgroJan ( Jan Zimniak ) z Kucerza nie płacą za odebrany towar , w skrócie - OSZUST !!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • ast 2012-01-13 12:55:49

  POLECAM WRÓŻKĘ. JEJ PRZEPOWIEDNIE SĄ W ARTYKULE.

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!