Jakie są największe wyzwania producentów makaronów?

Zdaniem Zenona Daniłowskiego aktualnie największym wyzwaniem dla producentów makaronów w Polsce jest dopracowanie oferty produktowej i dopasowanie jej do aktualnych potrzeb i możliwości klienta.

To konsument na nowo wyznaczy nam, jakie dla niego produkty są optymalne, jakie powinny mieć składy, walory smakowe, opakowania i najważniejsze – jaka będzie akceptowalna cena produktu.

W mojej ocenie zwyciężą produkty sprawdzone. W 2023 roku konsument w Polsce nie pójdzie w kierunku produktów najtańszych, o niskiej jakości, ponieważ dba o zdrowie i styl życia, o to, aby mieć zbilansowaną dietę. Producenci muszą dopasować ofertę do tych oczekiwań.

Polskie zboża, polska mąka jest najwyższej jakości, zakłady produkcyjne są wyposażone w nowoczesną technologię, więc jesteśmy w stanie wyprodukować bardzo smaczny makaron na miarę oczekiwań konsumenta - stwierdził Zenon Daniłowski, prezes zarządu w grupie Makarony Polskie.

Jakie powinny być opakowania makaronów?

Poza tym, jak wylicza prezes Makaronów Polskim, branża makaronów mierzy się obecnie z kosztami związanymi z opakowaniami produktów i logistyką.

Kolejnym wyzwaniem są opakowania i logistyka. Trzeba sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytania, czy drogie opakowania są dla makaronów potrzebne w dobie zrównoważonego rozwoju. Czy wożenie niepełnych transportów, a czasem półpalet jest akceptowalne? Czy to wszystko, co dotyczy produktu, a nie jest jego istotą, musi tak dużo kosztować? Należy się nad tym zastanowić i byłby to istotny krok dla ochrony środowiska, gdybyśmy wrócili do szarych kartonów, do 2-3 kolorów na opakowaniach, bez konieczności ich lakierowania. Myślę, że w okresie kryzysu powinniśmy walczyć z niepotrzebnym mnożeniem kosztów - ocenił prezes Makaronów Polskich

Świadomość dystrybutorów i konsumentów na temat makaronów

Sternik Makaronów Polskich zwrócił również uwagę na świadomość na temat makaronów, ich proces powstawania oraz rolę w diecie człowieka. 

Trzecim wyzwaniem, przed którym stoi branża makaronowa, to przekonanie dystrybutorów i konsumentów, że makaron jest przede wszystkim owocem ciężkiej pracy rolników, która musi być godziwie wynagradzana. Nie powinniśmy oczekiwać, że makaron może być tani, bowiem na jego cenę wpływają koszty nawozów, paliwa do maszyn rolniczych, koszty logistyki, koszty energii elektrycznej zużywanej w młynach i praca producentów makaronów. W łańcuchu tworzenia wartości uczestniczy wiele podmiotów i jest zużywanych wiele surowców i ludzkiej, ciężkiej pracy.

Obecnie produkty zbożowe, w tym o wysokiej jakości makarony, mają bardzo duży udział w naszej diecie. Dodatkowo w dobie zawirowań na rynku makaron jest produktem, który ma zdolności do długiego przechowywania i podnosi nasze bezpieczeństwo żywnościowe. Powinniśmy wiedzieć o tym, że makaron możemy przechowywać rok, a nawet 2 lata i nie ulega on żadnym zmianom, jeżeli chodzi o jego smak, strukturę, wygląd i walory żywieniowe. To jest produkt, który jest predestynowany do bycia zabezpieczeniem na czarną godzinę jak rzadko który, a wręcz powiedziałbym, że nie ma takiego drugiego produktu na rynku o takich walorach - dodał Zenon Daniłowski.

Czytaj więcej w Strefie Premum: Inflacja, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie: jak wpływają na rynek makaronów w Polsce? (WYWIAD)