• Jaki wpływ na nasze zdrowie ma dieta wegetariańska?
  • O czym warto pamiętać wykluczając mięso z diety?
  • Jakie wege produkty ma w ofercie Intermarché?

Plusy diety wegetariańskiej. Jaki procent Polaków pożegnał się z mięsem?

Różnorodna i właściwie skomponowana dieta wegetariańska to ogrom korzyści dla naszego zdrowia. Wyeliminowanie na stałe produktów mięsnych z codziennego menu może znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób m.in. takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 czy schorzenia nowotworowe. Rezygnacja z parówek, wędlin i tradycyjnego schabowego może również wspomóc proces odchudzania. Artykuły tworzone na bazie mięsa są często kaloryczne i nie brakuje w nich soli,  konserwantów czy sztucznych dodatków. Dlatego wykluczenie ich z jadłospisu może być dobrym kierunkiem na drodze do utraty nadprogramowych kilogramów. Nic więc dziwnego, że żywienie w stylu wege ma coraz więcej fanów. Z przygotowanego na zlecenie firmy Kukuła Healthy Food raportu wynika, że już około 10 % Polek i Polaków nie je mięsa.

Burger z buraka zamiast tradycyjnego kotleta? Sklepowe zamienniki mięsa

Czy duże sieci handlowe wychodzą naprzeciw zmieniającym się trendom i zaspokajają potrzeby tej coraz liczniejszej grupy klientów?

Jeśli chodzi o popularne sklepy i dyskonty to często oferują szereg zamienników mięsa. Robiąc zakupy możemy skorzystać z gotowych rozwiązań przygotowanych z myślą o osobach, które lubią smak mięsa, ale chcą z niego całkowicie zrezygnować. Są to produkty typu gyrosy roślinne czy burgery z buraka. To przeważnie dania na bazie grochu i pszenicy, które mają teksturę podobną do mięsa i świetnie sprawdzają się jako jego alternatywa. Przechodząc na wegetarianizm trzeba pamiętać o tym, by zapewnić organizmowi odpowiednią podaż białka, np. włączając do diety rośliny strączkowe, soczewicę, ciecierzycę czy tofu – wyjaśnia Adam Pinocy, dietetyk z Alibi Studio w Katowicach.

Wege oferta znanej francuskiej sieci handlowej

Sprawdziliśmy jakie produkty wegetariańskie i wegańskie ma w swoim asortymencie  Intermarché. Francuska sieć sklepów odnotowuje coraz większe zainteresowanie konsumentów naturalną, zdrową żywnością i systematyczny wzrost sprzedaży w tej kategorii produktowej.

W sklepach Intermarché znajdziemy wiele gotowych dań wegetariańskich, w tym roślinne burgery/Fot. Pixabay

Dbamy o to, by w każdym sklepie Intermarché była wyeksponowana oddzielna przestrzeń dla tego typu produktów. W zależności od wielkości powierzchni sklepu są to od 1 do 10 regałów artykułów suchych i przeważnie 2 regały przeznaczone dla produktów świeżych. Aktualnie w stałej ofercie wytworów wegetariańskich i wegańskich w obydwóch kategoriach posiadamy m.in. paprykarze, pasztety, kotlety sojowe, falafele, tofu, hummusy, pasty tahini, smalczyki, burgery, kotleciki a ‘la rybne, roślinne wędliny, chipsy z suszonych owoców oraz desery – wyjaśnia Michał Batura, Kierownik Działu Category Management w Intermarché.

Roślinne premiery w sklepach Intermarché

Francuski koncern analizuje wybory klientów i w oparciu o te obserwacje przygotowuje konkretne zamówienia u swoich dostawców, starając się dostosować ofertę do aktualnych trendów. W ramach tych aktywności odnawiana jest półka napojów roślinnych, która jest uzupełniana o nowe, modne smaki i napoje typu barista. Sieć stara się też uzupełniać swój asortyment i regularnie włączać do niego nowe produkty: w najbliższym czasie w sklepach Intermarché pojawią się słodycze z suszonych daktyli oraz ziaren, kolejne dania gotowe i roślinne burgery.

Czy na zainteresowanie produktami spożywczymi z kategorii wege wpływa usytuowanie geograficzne sklepu?  Czy przykładowo mieszkańcy małych miejscowości sięgają rzadziej po żywność roślinną niż osoby żyjące w metropoliach? Pracownicy francuskiej sieci handlowej nie zauważyli takiej tendencji.

 

Zapotrzebowanie na artykuły wege nie zależy od lokalizacji danego sklepu Intermarché. Oferta ta cieszy się dużym zainteresowaniem klientów na terenie całego kraju, a regionalizacja występuje tylko w kontekście konkretnych marek – dodaje Michał Batura.