Klopsiki roślinne powstały z myślą o miłośnikach mięsnego smaku. Stanowią alternatywę dla osób, które chcą zatroszczyć się o planetę i ograniczyć spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, jednoczenie nie rezygnując z przyjemności ich jedzenia.

Dzięki składnikom takim, jak białko z żółtego grochu, owies, jabłka, cebula i ziemniaki udało się odtworzyć kultowy produkt IKEA w taki sposób, by stał się bardziej zrównoważoną opcją dla wielu miłośników klopsików.

Jak przekonuje sieć, nowa wersja nie tylko wygląda jak mięso, ale i smakuje jak mięso – a przy tym jest w 100% roślinnym produktem.

W IKEA każdego roku sprzedaje się 1 miliard mięsnych klopsików na całym świecie. Ślad ekologiczny nowych klopsików wynosi zaledwie 4% klasycznej, mięsnej wersji.

- Pragniemy ograniczyć sprzedaż klopsików mięsnych na całym świecie, aby zmniejszyć wpływ działalności gastronomicznej IKEA na klimat. Dzięki nowej propozycji możemy teraz zaoferować miłośnikom mięsa bardziej zrównoważoną alternatywę – bez rezygnowania ze smaku, który tak wielu pokochało. Wierzymy, że nasze przyjazne dla planety roślinne klopsiki skradną serca niejednego mięsożercy – wyjaśnia Małgorzata Bochenek, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu IKEA Retail.

W polskiej ofercie IKEA Food można już znaleźć m.in. hot dogi, które pojawiły się w sprzedaży w sierpniu 2018 roku, a obecnie już co 10 sprzedawany hot dog jest wege. Popularnością cieszą się również wegańskie lody truskawkowe czy warzywne klopsiki, które dołączyły do drużyny już 5 lat temu w 2015 roku, a ich roczna sprzedaż przez IKEA Food w Polsce osiąga nawet 340 000 porcji w różnych odsłonach.

W restauracjach IKEA klopsiki roślinne podawane będą z puree ziemniaczanym, groszkiem, roślinnym sosem pieczeniowym i borówką – danie wegańskie w cenie 9,99 zł. Dodatkowo, w sklepiku szwedzkim znajdziemy je pod nazwą „HUVUDROLL klopsiki roślinne, mrożone” w opakowaniu 500 gram i cenie 15,99 zł.