Włochy zakażą "mięsnych" nazw dla zamienników?

Projekt ustawy przedstawiony włoskiemu parlamentowi ma na celu
wyeliminowanie z rynku nazw takich jak "roślinne parówki" czy "wegańska szynka".

Pomysłodawcom projektu przyświeca ochrona m.in. narodowego dziedzictwa, zdrowia publicznego i interesów konsumentów - informuje foodnavigator.com

Propozycja zakazu spotkała się z mieszanymi reakcjami Włochów. Według zwolenników byłby to "miły gest" wobec włoskiego sektora produkcji mięsa. Przeciwnicy uważają ten pomysł za „krok wstecz w walce ze zmianami klimatycznymi”.

Włoska branża mięsna: Nazwy zamienników wprowadzają w błąd

Głównym orędownikiem nowego prawa jest zrzeszająca włoskich producentów m.in. wołowiny i wieprzowiny organizacja ASSICA (Associazione Industriali delle Carni e dei Salumi)

- Jak lobby roślinne może twierdzić, że nie wprowadza konsumenta w błąd, jeśli wskazuje, że potrzebuje nazw mięsa, aby przekazać informacje o konsystencji i smaku swojego produktu? (...) Sektor roślinny twierdzi, że jest kreatywny i innowacyjny, ale powinien też być sprawiedliwy - mówi rzecznik organizacji cytowany przez foodnavigator.com

Protestująca przeciwko projektowi zakazu organizacja ProVeg wskazuje z kolei, że miałby on "negatywne skutki dla środowiska" i oskarża inicjatorów pomysłu o próbę spowolnienia zmian żywieniowych nakreślonych przez Unię Europejską.

Gdzie obowiązuje zakaz używania mięsnych nazw dla zamienników?

W 2022 roku Republika Południowej Afryki zakazała stosowania „mięsnych” nazw wobec żywności pochodzenia roślinnego. To ogromny krok wstecz - komentowały decyzję władz RPA środowiska promujące dietę roślinną.

UE na razie nie zakazuje "wegańskich burgerów"

W 2020 roku kwestia nazewnictwa roślinnych zamienników była przedmiotem głośnej dyskusji na forum Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski odrzucił jednak propozycje zastrzeżenia nazw produktów takich jak stek czy parówki wyłącznie dla wyrobów zawierających mięso. Dzięki temu dalej możliwe będzie stosowanie takich określeń jak np. "wegetariański burger".