Fleksitarianizm staje się popularny

 - W Polsce pojawia się ostatnio ogromne bogactwo różnych produktów pochodzenia roślinnego. W pewnym stopniu przewyższamy to, co dzieje się na rynkach zachodnich. Zmiany konsumentów i oczekiwań są kroczące, to nie jest rewolucja. Diety wegańskie nie są popularne wśród większości społeczeństwa, ale fleksitarianizm już tak - mówi dr hab. prof. ucz. Krzysztof Klincewicz, Wydział Zarządzania UW.

- Rynki amerykańskie osiągnęły nasycenie tego typu produktami, a Polska jeszcze nie. To jest eldorado dla firm spożywczych. Innowacyjność produktowa w Polsce jest dużo wyższa niż na wielu zachodnich rynkach - zauważa profesor.

Startupy źródłem inspiracji

Zdaniem Krzysztofa Klincewicza kolejne startupy zakładane przez początkujących przedsiębiorców są źródłem inspiracji, ale realne zmiany są generowane przez duże firmy. Wiele przedsiębiorców podgląda, jaki asortyment sprzedawany jest zagranicą.

- Odróżniłbym aspiracje młodych ludzi od realnych działań, są setki startupów, ale mało z tego wynika - mówi.

Ekspert podkreśla, że nie ma w Polsce jednego konkretnego rynku zamienników, który się szczególnie wybija. - Jest wiele firm na rynkach zamienników mięsa, serów, jajek. Są różnego rodzaju napoje, zamienniki mleka albo napoje, które zawierają składniki odżywcze. Są niszowe napoje dla osób, które grają długo w gry i potrzebują koncentracji - tłumaczy.

Zamienniki mięsa na bazie fasoli

 - Przez lata zamienniki mięsa były oparte na soi, teraz są bardziej na fasoli. Jest firma, która robi sery na bazie łubinu. Okazuje się, że jest on tańszy od innych roślin strączkowych. Tej firmie udało się stworzyć całkiem udane zamienniki serów typu mozzarella czy serów używanych do robienia pizzy.

Istnieją też zamienniki jajek. Krzysztof Klincewicz uważa, że mogą nimi być zainteresowane osoby, które jedzą mięso i jaja, ponieważ, jak tłumaczy, chodzi o wygodę użytkowania. - Jaja w proszku czy w ampułkach można szybko przyrządzić - mówi.

- Tak samo tatar roślinny, odpowiednik tatara wołowego, może być atrakcyjny nie tylko dla wegan. Jest produktem, który można bez problemu wyjąć ze słoika i przechowywać przez kilka dni w lodówce. Nie ma zagrożenia rozwoju bakterii, dlatego z punktu widzenia konsumentów produkt ten jest wygodny. I może okazać się dobrym wyborem wśród mięsożerców - przekonuje profesor.

Kim jest Krzysztof Klincewicz?

Dr hab. prof. ucz. Krzysztof Klincewicz jest kierownikiem Centrum Innowacji Odpowiedzialnych Społecznie na Wydziale Zarządzania UW. Kieruje projektem EIT Food Consumer Engagement Labs, w ramach którego konsumenci wspólnie z firmami spożywczymi projektują innowacyjne produkty spożywcze oraz projektem EIT Food PSRAL, obejmującego program InfraBooster, ułatwiający uczelniom i instytutom badawczym z różnych części Europy udostępnianie infrastruktury badawczej firmom z sektora rolno-spożywczego.

Posiada doświadczenia zawodowe w branży zaawansowanych technologii w Polsce, Finlandii i Wielkiej Brytanii, pracował też w japońskim Tokyo Institute of Technology. Współzałożyciel i członek pierwszego zarządu EIT Food, jak również zarządzał regionalnym oddziałem inkubatora technologii rolno-spożywczych EIT Food Seedbed. Autor licznych publikacji naukowych, specjalizujący się w zagadnieniach zarządzania innowacjami i technologiami.