Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Mokate przejmuje połowę udziałów w Dobrej Kalorii. Jest zgoda UOKiK

  • Autor: AT
  • Data: 21-05-2022, 10:06
Mokate sp. z o.o. z siedzibą w Żorach przejęło połowę udziałów w Kubara sp. z o.o., właściciela marki Dobra Kaloria.
Mokate przejmuje połowę udziałów w Dobrej Kalorii. Jest zgoda UOKiK
Mokate przejmuje połowę udziałów w Dobrej Kalorii. fot. mat. pras./PTWP

Mokate przejmuje połowę udziałów w Dobrej Kalorii

16 maja UOKiK wydał zgodę na przejęcie połowy udziałów przez Mokate w firmie Kubara Sp. z o.o., która jest właścicielem marki Dobra Kaloria.

Zamierzona koncentracja polega na przejęciu przez Mokate Sp. z o.o. z siedzibą w Żorach połowy udziałów w Kubara Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie, która będzie sprawowana wspólnie z Viridi Futurum Sp. z o.o. w organizacji z siedzibą w Częstochowie.

Mokate przejmuje udziały w firmie Kubara

Mokate wchodzi w skład Grupy Mokate, która prowadzi działalność w Polsce i na rynkach zagranicznych, głównie w zakresie produkcji i sprzedaży kawy ziarnistej i mielonej, kawy i napojów kawowych instant, herbaty, pieczywa cukierniczego oraz półproduktów dla przemysłu spożywczego.

Kubara to rodzinna firma z Częstochowy, która od lat 90-tych produkuje naturalne produkty śniadaniowe i przekąski. Od 2019 roku firma rozwija również portfolio roślinnych zamienników mięsa Dobra Kaloria. Kubara jest producentem i dystrybutorem w szczególności roślinnych wyrobów garmażeryjnych, słodkich przekąsek z naturalnych składników (orzechów, owoców, zbóż i nasion) oraz zbożowych produktów śniadaniowych, w tym jaglanki, owsianki, zbóż ekspandowanych.

W wyniku zamierzonej koncentracji wspólną kontrolę nad Kubara będą sprawować Mokate i Viridi Futurum. Viridi Futurum to rodzinna spółka holdingowa, która jest aktualnie jedynym wspólnikiem spółki Kubara.

Mokate i Kubara ze strategicznym partnerstwem

1 kwietnia 2022 Mokate i Kubara ogłosiły zawiązanie strategicznego partnerstwa. 

Rozmowy prowadzone przez właścicieli obu firm zadecydowały o strategicznym partnerstwie pomiędzy rodzinnymi spółkami Mokate oraz Kubara. W efekcie Mokate - po uzyskaniu zgody UOKiK - nabędzie 50% udziałów w Kubara, która rozwija się w segmencie produktów naturalnych i wegetariańskich.

Celem partnerskiej współpracy jest rozszerzenie dostępności produktów Kubara na zagranicznych rynkach i dalszy rozwój spółki.

Co Mokate i Dobra Kaloria zyskają na partnerstwie?

Potencjał spółki Kubara i bogate doświadczenie Mokate pozwoli skutecznie wesprzeć częstochowską firmę w zagranicznej ekspansji. Wsparcie ze strony Mokate, to również wzmocnienie inwestycyjne dynamicznie rozwijającej się firmy.

Firmy mają ze sobą wiele wspólnego. Obie rozpoczęły swoje działania
w latach 90-tych jako rodzinne przedsiębiorstwa. W obu przypadkach kieruje nimi już drugie pokolenie, które pozostało wierne rodzinnym wartościom i połączyło je z kreatywnością i innowacyjnym podejściem do swoich produktów.

Po transakcji, firma Kubara nadal będzie tworzyła produkty zgodnie z tymi samymi założeniami, którymi kieruje się od 1993 roku – bez sztucznych dodatków, pełne wartości odżywczych, pyszne i naturalne, a w zarządzie spółki pozostaną członkowie rodziny Kubara.

Przychody Mokate przekraczają miliard złotych rocznie, a 70 proc. z nich pochodzi z rynków zagranicznych. W firmie pracuje ponad 1500 osób na całym świecie. Do najbardziej znanych marek Mokate należą: LOYD, NYCoffee, Mokate, Minutka, Marilla, Marizzi, Alpino, Babcia Jagoda.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!