PROTEINrise - położenie geograficzne przewagą

PROTEINrise sp. z o.o. to polski startup food-tech rozwijający innowacyjną technologię produkcji żywności z wykorzystaniem alternatywnych źródeł białka.

- Docelowo chcemy wykorzystywać polski surowiec, jednak dzisiaj bazujemy na importowanym surowcu. Takie a nie inne położenie geograficzne naszej spółki da nam dużą przewagę w stosunku do firm zagranicznych, które o ten surowiec muszą walczyć na dużo bardziej konkurencyjnych rynkach zachodnich lub sięgać po surowiec z dużo dalszych regionów - mówi Rafał Kunicki, CEO PROTEINrise.

Jeżeli chodzi o proces technologiczny, który w tej chwili opracowuje ProteinRise, to dzięki niemu w przyszłym roku spółka chce wprowadzić na rynek roślinny komponent białkowy, który będzie pozbawiony wad obecnych źródeł białka.

- Są to koncentraty, izolaty białka. Nasz produkt będzie posiadał swoje specyficzne właściwości i zalety. Zaczynamy od białka grochu żółtego - dodał.

Szef ProteinRise przyznał, że lubi myśleć o produktach roślinnych jako o produktach przyszłości.

Rynek produktów roślinnych - jak rośnie

Według danych Nielsen z 2021 roku rynek produktów roślinnych (w czterech kategoriach: napoje roślinne, wegetariańskie dania gotowe z lodówki, roślinne odpowiedniki jogurtów, wegetariańskie pasty kanapkowe z lodówki) zanotował wzrost o 29,5%.

Natomiast z badania „Polacy o kuchni wegańskiej 2022” przeprowadzonego na zlecenie Pyszne.pl wynika, że już niemal ⅔ Polek i Polaków sięga po dania w 100% roślinne regularnie, co najmniej raz w miesiącu.