• Dug to roślinny zamiennik mleka produkowany m.in. z ziemniaków.
  • Szwedzi zapewniają, że Dug pieni się podobnie jak klasyczne mleko, dzięki czemu może być używany przez baristów do przygotowywania latte.
  • Producent wskazuje, że Dug jest lepszy dla środowiska niż roślinne "mleka" produkowane z migdałów czy owsa.

 

Roślinne zamienniki mleka - nowość na rynku

Roślinne zamienniki mleka nie są niczym nowym na rynku. Także w Polsce niemal każdy sklep oferuje już przynajmniej kilka rodzajów takich napojów.

Tymczasem szwedzka firma Veg of Lund zaprezentowała nową markę Dug, pod którą kryje się zamiennik mleka produkowany z...ziemniaków. Produkt dostępny jest w trzech wariantach: Original, Barista i w wersji niesłodzonej Unsweetened. 

Po debiucie w Szwecji Dug rozszerza dystrybucję na kraje Europy Zachodniej. Produkty są dostępne na platformach Navesu i Amazon. Na stronie producenta sześć kartonów o pojemności 1 litra kupimy w cenie 12,50 funtów (ok. 67 zł, ponad 11 zł za pojedynczy karton).

Zamiennik mleka z ziemniaków - jaki ma skład?

Jak twórcom Dug udało się uzyskać substytut mleka z ziemniaków? W składzie napoju, naturalnie oprócz ziemniaków, znajdziemy m.in. białko grochu, olej rzepakowy i błonnik z cykorii. Producent zapewnia, że w procesie produkcji nie stosuje soi, glutenu, orzechów i składników odzwierzęcych.

Dokładny skład produktu (Dug Original) to: Woda, ziemniaki (6 %), maltodekstryna, białko grochu, błonnik z cykorii (roślinny), olej rzepakowy, fruktoza, sacharoza, regulator kwasowości (fosforan dwu- i jednosodowy), węglan wapnia, emulgator (lecytyna słonecznikowa), aromat naturalny, witaminy (D, ryboflawina, B12, kwas foliowy).

Skład Dug Barista: Woda, ziemniaki (9 %), olej rzepakowy, maltodekstryna, białko grochu, błonnik z cykorii (roślinny), fruktoza, sacharoza, regulator kwasowości (fosforan dwu- i jednosodowy), węglan wapnia, emulgator (lecytyna słonecznikowa), aromat naturalny, Witaminy (D, ryboflawina, B12, kwas foliowy).

Skład Dug Unsweetened: Woda, ziemniaki (9 %), olej rzepakowy, białko grochu, regulator kwasowości (fosforan dwu- i jednosodowy), węglan wapnia, emulgator (lecytyna słonecznikowa), naturalny aromat, witaminy (D, ryboflawina, B12, kwas foliowy).

Zamiennik mleka z ziemniaków lepszy niż owsiany?

Szwedzi zapewniają, że Dug pieni się podobnie jak klasyczne mleko, dzięki czemu może być używany przez baristów do przygotowywania latte. 

Dzięki wykorzystaniu ziemniaków jako głównego surowca, firma wykorzystuje dwukrotnie mniej ziemi niż byłoby potrzebne do uprawy owca i zużywa 56 razy mniej wody niż w przypadku produkcji z migdałów. Owies i migdały to dwa najczęściej wykorzystywane produkty w produkcji roślinnych zamienników mleka. Producent Dug'a twierdzi także, że ślad węglowy jego produktu jest aż o 75 proc. niższy niż w przypadku klasycznego mleka.

Co ciekawe, jak informuje serwis vegnews.com, Dug nie jest pierwszą firmą, która wyprodukowała substytut mleka z ziemniaków. W 2015 r. kanadyjska marka Veggemo wypuściła na rynek produkt z ziemniaków, korzenia manioku i białka grochu. Mimo dystrybucji produktu w Kanadzie, USA i Chinach, produkt zniknął z rynku.