Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Zamienniki tańsze niż mięso? Badanie cen zaskoczyło nawet aktywistów

  • Autor: op. AT
  • Data: 25-07-2022, 18:40
W Holandii roślinne zamienniki są już tańsze niż mięso - wynika z badania Questionmark przeprowadzonego na zlecenie ProVeg International.
Zamienniki tańsze niż mięso? Badanie cen zaskoczyło nawet aktywistów
W Holandii roślinne zamienniki są już tańsze niż mięso. fot. shutterstock

Zamienniki tańsze niż mięso?

Mięso, nabiał, warzywa, owoce, chleb, benzyna... wszystko podrożało z powodu inflacji i wysokich cen surowców. Wszystko, z wyjątkiem roślinnych alternatyw mięsnych - przekonuje ProVeg.

Podczas gdy ceny mięsa gwałtownie wzrosły, roślinne alternatywy mięsa sprzedawane w Holandii stały się tańsze - wynika z  nowych danych zebranych przez firmę Questionmark na zlecenie holenderskiego oddziału organizacji ProVeg International.

ProVeg i Questionmark po raz pierwszy w lutym 2022 r. systematycznie zbadały różnice cenowe między produktami zwierzęcymi a roślinnymi substytutami. Następnie ponownie zbadali różnice w czerwcu tego roku i odkryli, że wiele się zmieniło.

Burgery roślinne tanieją w dobie inflacji?

Naukowcy odkryli następujące zmiany cen:

  • W lutym 2022 r. burgery roślinne były średnio o 56 centów za kilogram droższe niż burgery zwierzęce. Teraz są o 78 centów tańsze za kilogram.
  • W lutym kawałki kurczaka na bazie roślin były średnio o 1,16 euro za kilogram droższe. Teraz są o 37 centów tańsze za kilogram.
  • W lutym mięso mielone na bazie roślin było średnio o 29 centów za kilogram droższe. Teraz jest o 1,36 euro tańsze za kilogram.

Naukowcy porównali najtańsze produkty mięsne pochodzenia zwierzęcego z najtańszymi powiązanymi alternatywami mięsnymi pochodzenia roślinnego.

Produkty o porównywalnej wielkości porcji były zawsze porównywane na podstawie ich ceny za kilogram. Porównano łącznie 36 różnych produktów.

W lutym burgery wegetariańskie, mięso mielone i kawałki kurczaka były tańsze lub mniej więcej w tej samej cenie w 44% przypadków; teraz są tańsze lub mniej więcej w tej samej cenie w 66% przypadków.

Czy rzeczywiście zamienniki są tańsze niż mięso?

Różnice między supermarketami i między samymi produktami pozostają duże. Fakt, że roślinne alternatywy mięsa stały się przeciętnie tańsze niż mięso, nie oznacza, że ​​dzieje się tak również w przypadku każdej roślinnej alternatywy mięsa i w każdym supermarkecie. Wszędzie jednak widać ten sam trend, a mianowicie gwałtowny spadek lub nawet odwrócenie różnic cenowych. Spośród 18 przebadanych par produktów różnica w cenie poprawiła się w 16, a pogorszyła tylko w 2.

W ujęciu względnym Aldi i Lidl oferują największe korzyści tym, którzy wymieniają mięso na alternatywy dla mięsa. Dla konsumentów oznacza to oszczędność nie mniej niż 6 euro za kilogram. W lutym różnica była również pozytywna i wyniosła 2 euro za kilogram.

Alternatywy mięsa, na które nie ma wpływu inflacja

Analitycy wskazują jednak, że przyczyną zmian jest wyłącznie wzrost cen mięsa, a nie obniżenie ceny alternatyw. W większości przypadków produkty roślinne pozostawały w tej samej cenie lub nieco drożały, ale w znacznie mniejszym stopniu niż mięso. Od lutego do czerwca mięso zdrożało średnio o 21%, podczas gdy ceny alternatyw wzrosły jedynie o 2%.

Mięsożercy płacą cenę za większe wykorzystanie surowców?

Według ProVeg jest to spowodowane inflacją i wyższymi kosztami surowców w połączeniu z...nieefektywnością produkcji mięsa. 

- Mięso zawsze było produktem, który wymaga ogromnej ilości surowców. (...) – powiedział Moleman. - Ze względu na duże wykorzystanie surowców mięso jest znacznie bardziej wrażliwe na zakłócenia na rynku światowym niż alternatywy dla mięsa. Mięso pochodzenia roślinnego wyraźnie wygrywa pod względem wydajności, a teraz widzimy to odzwierciedlone w cenie - mówi Pablo Moleman z ProVeg Netherlands.

Moleman powiedział, że marże również mogą odgrywać pewną rolę.

- Wiedzieliśmy już z poprzedniego badania, że ​​na produktach mięsnych często występują niskie marże. Supermarkety starają się przyciągnąć klientów, oferując mięso jak najtaniej. Marże wynoszące około 8% są powszechne, a czasami mięso jest nawet sprzedawane poniżej kosztów. Z drugiej strony, alternatywy mięsne mają marże od 35% do 50%. Te wyższe marże mogły działać jako bufor do amortyzacji ciosów cenowych, podczas gdy w przypadku mięsa supermarkety nie miały innego wyboru, jak tylko podnosić ceny. To może wyjaśniać, dlaczego mięso zostało tak mocno dotknięte wzrostem cen, a substytuty roślinne nie - dodał.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!